Menštruačná bolesť (dysmenorea)

Menštruačná bolesť (dysmenorea)

Bolesť, ktorá prichádza s vašou menštruáciou sa nazýva menštruačná bolesť - dysmenorea. Je pri menštruácii najčastejším problémom. Viac než polovica žien pociťuje v určitej fáze menštruácie bolesti. Niektoré ženy zažívajú len pocit ťažkosti v bruchu alebo ťahanie v panvovej oblasti. Iné ženy cítia silnú bolesť, odlišnú od predmenštruačného syndrómu (PMS).
Vo väčšine prípadov môže byť bolesť utlmená voľnopredajnými nesteroidnými protizápalovými liekmi (NSAIDs), akými sú ibuprofén, naproxén alebo aspirín. Užitie týchto liekov pri začiatku menštruácie môže taktiež pomôcť zmierniť silné krvácanie a lepšie kontrolovať bolesť.

Typy menštruačnej bolesti

 • Primárna dysmenorea. Je najčastejším typom. Bolesť je zvyčajne spôsobená sťahmi maternice. Maternica sa sťahuje, aby pomohla výstelke dostať sa von z tela. Tínedžerky môžu dostať dysmenoreu krátko po začiatku ich prvej menštruácie . U väčšiny žien menštruačná bolesť ustupuje s pribúdajúcim vekom. Niektoré ženy však pociťujú silné bolesti. Je pravdepodobnejšie, že nimi budete trpieť, ak:
  • ste dostali prvú menštruáciu pred 11. rokom života
  • máte dlhšie alebo silnejšie menštruácie
  • fajčíte
  • zažívate príliš veľa stresu
 • Sekundárna dysmenorea. Tento typ dysmenorey je zvyčajne spôsobený iným zdravotným problémom. Bolesť pochádzajúca zo sekundárnej dysmenorey sa obvykle s pribúdajúcim vekom zhoršuje. Taktiež trvá dlhšie než obyčajné menštruačné kŕče. Medzi problémy, ktoré spôsobujú sekundárnu dysmenoreu patria:
  • Endometrióza. Nastáva, keď sa časti sliznice maternice nachádzajú mimo maternice. Pod vplyvom mesačných zmien hladiny hormónu estrogénu sa tieto časti rozpadajú, krvácajú mimo maternice a môžu spôsobiť opuch a bolesť.
  • Maternicové fibroidy. Fiboridy sú nádory, ktoré rastú v alebo na stene maternice. Takmer vždy sú nezhubné. Niektoré ženy s fibroidmi pociťujú bolesti v panvovej oblasti alebo vaginálne krvácanie aj mimo menštruácie.
  • Cysta vaječníka. Cysty sú tekutinou naplnené vačky na vaječníku. Zvyčajne sa neprejavia v podobe žiadnych symptómov, môžu však spôsobovať bolesť počas menštruácie alebo ovulácie.

Kedy navštíviť doktora?

Ak vám voľnopredajné lieky ako ibuprofén či naproxén nepomáhajú, alebo vám menštruačná bolesť narúša plnenie denných aktivít ako chodenie do školy či práce, porozprávajte sa so svojim lekárom. Ten sa vás bude pýtať rôzne otázky a vykoná potrebné vyšetrenia, aby vylúčil možné zdravotné problémy. Zaznamenávanie si symptómov a informácií o menštruácii do diára či menštruačného kalendára môže byť v zisťovaní diagnózy veľmi nápomocné.

Navštívte doktora, aby vylúčil iné zdravotné problémy, ak:

 • Máte v menštruačnej krvi zrazeniny väčšie než 2,5 cm
 • Bolesť pociťujete aj inokedy než tesne pred začiatkom alebo počas menštruácie

Liečba závisí od príčiny problémov. Doktor vám ako pomoc proti bolesti spôsobenej endometriózou, fiboridmi alebo cystou vaječníka môže predpísať hormonálnu antikoncepciu, napr. vnútromaternicové teliesko, tabletky, injekcie alebo vaginálny krúžok. Hormonálna antikoncepcia býva často namiesto prevencie proti otehotneniu predpisovaná v prvom rade na pomoc so zdravotnými problémami. Poslednou možnosťou je kvôli bolestiam podstúpiť operáciu.

Autor: Dáša - Menštruačný-kalendár.sk
Dátum vytvorenia:
Dátum poslednej úpravy: 17.08.2018
Zdroj: https://www.womenshealth.gov/menstrual-c...

Pomôž svojim kamarátkam!

Výpočet menštruácie a ovulácie

Zisti o koľko dní ti príde menštruácia a kedy začneš ovulovať.

menštruačný kalendár