Nepravidelná menštruácia

Nepravidelná menštruácia

Menštruácia je považovaná za nepravidelnú, pokiaľ trvá kratšie alebo dlhšie, než je obvyklé. Znamená to, že doba od prvého dňa poslednej menštruácie do prvého dňa nasledujúcej menštruácie je kratšia než 24 dní alebo dlhšia než 38 dní.
Nepravidelná menštruácia môže byť aj v prípade, že sa dĺžka vášho cyklu líši o viac než 20 dní. Príkladom môže byť skok z normálneho 25-dňového cyklu na 46-dňový cyklus, a potom späť na 25 dní.
Nepravidelná menštruácia môže byť pomerne obvyklá u tínedžeriek a u žien v perimenopauze. Kým sa menštruácia u tínedžeriek upraví, môže byť prvých pár rokov nepravidelná. Cyklus sa môže stať menej pravidelným aj počas perimenopauzy, obdobia prechodu do menopauzy.

Príčiny nepravidelnej menštruácie

 • Poruchy príjmu potravy. Nepravidelné alebo vynechané menštruácie môžu byť znakmi porúch príjmu potravy, a to najmä anorexie. Môže sa však jednať o akúkoľvek poruchu príjmu potravy, napr. aj bulímiu.
 • Problémy so štítnou žľazou, napr. hypertyreóza. Hypertyreóza, alebo zvýšená funkcia štítnej žľazy spôsobuje, že štítna žľaza produkuje viac hormónu tyroxínu než telo reálne potrebuje. Táto choroba môže byť taktiež príčinou slabších alebo menej častých menštruácií.
 • Zvýšené množstvo prolaktínu v krvi. Tento stav sa nazýva hyperprolaktinémia. Prolaktín je hormón zodpovedný za rast poprsia počas puberty a za tvorbu materského mlieka po narodení dieťaťa. Taktiež pomáha kontrolovať menštruačný cyklus.
 • Niektoré lieky, napr. na epilepsiu alebo úzkosť.
 • Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS), choroba, ktorá zvyčajne spôsobuje cysty vaječníka, hormonálnu nerovnováhu a nepravidelnú menštruáciu. Asi 1 z 10 žien s nepravidelnou menštruáciou trpí týmto syndrómom.
 • Primárna nedostatočnosť vaječníkov (POI) nastáva, ak vaječníky prestanú normálne fungovať pred 40. rokom života. Môže sa objaviť už vo veľmi skorom veku. POI však nie je to isté ako predčasná menopauza. Na rozdiel od žien v predčasnej menopauze, ženy s POI stále môžu mať menštruáciu , hoci je nepravidelná. Ženy s POI taktiež môžu otehotnieť.
 • Zápalové ochorenie panvy (PID). Nepravidelné menštruácie môžu byť znakom PID, infekcie reprodukčných orgánov. PID je zvyčajne spôsobené sexuálne prenosnými infekciami.
 • Stres. Štúdie dokazujú, že zvýšený chronický (dlhodobý) stres môže byť príčinou nepravidelnej menštruácie.
 • Nekontrolovaná cukrovka. Cukrovka 1. a 2. typu môže spôsobovať nepravidelnú menštruáciu. Ak ju však dostanete pod kontrolu, vaša menštruácia môže byť pravidelnejšia.
 • Obezita. Tuk, ktorý je v tele navyše, produkuje hormón estrogén. Zvýšená hladina estrogénu mení menštruačný cyklus a spôsobuje, že menštruácia je nepravidelná alebo vynechávaná.

Kedy navštíviť doktora?

 • Keď dostávate menštruáciu nepravidelne po tom, čo ste mali pravidelný cyklus.
 • Keď mávate cyklus kratšie než 24 dní alebo dlhšie než 38 dní.

Liečba záleží na príčine nepravidelnej menštruácie. Doktor vám môže predpísať hormonálnu antikoncepciu , napr. vnútromaternicové teliesko, tabletky, injekcie alebo vaginálny krúžok. Hormonálna antikoncepcia býva často namiesto prevencie proti otehotneniu predpisovaná v prvom rade na pomoc so zdravotnými problémami.

Autor: Dáša - Menštruačný-kalendár.sk
Dátum vytvorenia:
Dátum poslednej úpravy: 17.08.2018
Zdroj: https://www.womenshealth.gov/menstrual-c...

Pomôž svojim kamarátkam!

Výpočet menštruácie a ovulácie

Zisti o koľko dní ti príde menštruácia a kedy začneš ovulovať.

menštruačný kalendár