Skorá alebo predčasná menopauza

Skorá alebo predčasná menopauza

Predčasná menopauza je menopauza, ktorá nastáva pred 40. rokom života. Skorá menopauza zasa začína medzi 40. a 45. rokom života. Do skorej menopauzy sa prirodzene dostane asi 5% žien. Jej nezvyčajne skorý príchod môže zapríčiniť fajčenie alebo niektoré druhy liečiv.

Aký je rozdiel medzi skorou a predčasnou menopauzou?

Skorá alebo predčasná menopauza nastáva, keď už v mladšom veku vaječníky prestanú produkovať hormóny a menštruácia sa zastaví. Tento stav môže vzniknúť buď prirodzene, alebo zo zdravotných dôvodov (napr. keď sú oba vaječníky počas hysterektómie odstránené).

Skorá aj predčasná menopauza môžu mať rovnaké príčiny. Jediným rozdielom je vek, kedy k týmto menopauzám dochádza. Skorá menopauza nastáva pred 45. rokom života a predčasná menopauza pred 40. rokom života.

Ženy, ktoré prešli skorou alebo predčasnou menopauzou už nemôžu otehotnieť.

Čo spôsobuje skorú alebo predčasnú menopauzu?

Oba typy menopauzy sa môžu objaviť buď prirodzene, bez konkrétnej príčiny, alebo následkom niektorých chirurgických zákrokov, liekov, či zdravotných problémov.

Dôvodmi skorej alebo predčasnej menopauzy môžu byť:

 • Rodinná história. Žena sa môže do skorej alebo predčasnej menopauzy dostať v prípade, že sa v rodine tieto typy menopauzy už niekedy vyskytli.
 • Fajčenie. Ženy, ktoré pravidelne fajčia sa môžu dostať do menopauzy až o dva roky skôr, než nefajčiarky. Taktiež môžu pociťovať silnejšie symptómy. Okrem toho, výskumy naznačujú, že ženy, ktoré sa dostanú do skorej alebo predčasnej menopauzy a zároveň fajčia umierajú asi o dva roky skôr než nefajčiarky.
 • Chemoterapia alebo rádioterapia panvovej oblasti na liečbu rakoviny. Tieto liečby môžu poškodiť vaše vaječníky a zastaviť menštruáciu buď len na chvíľu, alebo navždy. Taktiež môžete mať problémy s otehotnením alebo neplodnosťou. Nie je však pravidlom, že všetky ženy podstupujúce chemoterapiu alebo rádioterapiu sa dostanú do menopauzy. Čím je žena počas tejto liečby mladšia, tým je riziko, že sa dostane do menopauzy menšie.
 • Chirurgické odstránenie vaječníkov. Chirurgické odstránenie oboch vaječníkov, tzv. bilaterálna ooforektómia, môže okamžite vyvolať symptómy menopauzy. Po tomto zákroku sa zastaví menštruácia a hladiny hormónov klesnú veľmi rýchlo. Môžete pociťovať silné symptómy, ako návaly horúčavy alebo veľmi málo sexuálnej túžby.
 • Chirurgické odstránenie maternice. Niektoré ženy, ktoré podstúpia hysterektómiu (odstránenie maternice) si môžu ponechať vaječníky. V tomto prípade už ďalej nebudete mať menštruáciu a taktiež nebudete môcť otehotnieť, no pravdepodobne sa hneď nedostanete do menopauzy, nakoľko vaječníky budú stále produkovať hormóny. Neskôr u vás môže nastať prirodzená menopauza, a to o 1-2 roky skôr, než je obvyklé.
 • Niektoré zdravotné problémy:
  • Autoimunitné ochorenia, napr. porucha štítnej žľazy alebo reumatoidná artritída. Aj keď je to ojedinelá situácia, tak imunitný systém, ktorý normálne bojuje proti chorobám, môže chybne napadnúť vaječníky a zabrániť im produkovať hormóny.
  • HIV a AIDS. Skorá menopauza sa môže objaviť u žien, ktoré majú HIV infekciu nekontrolovanú liekmi. Ženy s HIV môžu mať taktiež závažnejšie symptómy, najmä návaly horúčavy.
  • Chýbajúce chromozómy. Do skorej menopauzy sa môžu dostať aj ženy s chýbajúcimi alebo problematickými chromozómami. Príkladom môžu byť ženy s Turnerovým syndrómom, ktoré sa narodili bez časti alebo bez celého X chromozómu. Ich vaječníky sa tak normálne pri narodení nevyvinuli, v dôsledku čoho môžu mať abnormálny ako menštruačný cyklus, tak aj menopauzu.
  • Chronický únavový syndróm. Ženy s chronickým únavovým syndrómom / myalgickou encefalomyelitídou (CFS / ME) trpia extrémnou únavou, slabosťou, bolesťou kĺbov a svalov, bolesťou hlavy, stratou pamäti, nedostatočným spánkom a inými závažnými symptómami. Výskumy dokazujú, že ženy s týmto ochorením majú vyššiu pravdepodobnosť vzniku skorej alebo predčasnej menopauzy.

Ako viem, že som sa dostala do skorej alebo predčasnej menopauzy?

Do menopauzy ste sa dostali, ak ste nemali menštruáciu 12 mesiacov v rade. Ak si myslíte, že sa blížite k menopauze, porozprávajte sa so svojim lekárom alebo zdravotnou sestrou.

 • Doktor sa vás bude pýtať na vaše symptómy, napr. návaly horúčavy, nepravidelnú menštruáciu, problémy so spánkom alebo vaginálnu suchosť.
 • Doktor vám taktiež môže spraviť krvné testy za účelom zmerania hladiny estrogénu a iných hormónov (napr. folikulostimulačného hormónu). V prípade záujmu sa môžete otestovať aj na to, či ešte môžete otehotnieť. Hladiny hormónov vám doktor skontroluje v prvých dňoch vášho menštruačného cyklu (keď začne krvácanie).

Aké sú následky skorej alebo predčasnej menopauzy?

Ženy, ktoré sa do menopauzy dostanú skôr, než je obvyklé, môžu mať symptómy alebo zdravotné problémy podobné normálnej menopauze.

Niektoré ženy v skorej alebo predčasnej menopauze však môžu mať aj:

 • Vyššie riziko závažnejších zdravotných problémov, akými sú napr. srdcové choroby alebo osteoporóza, nakoľko ženy už nebudú získavať zdravotné výhody plynúce z vyššej hladiny estrogénu v tele. Porozprávajte sa so svojim lekárom o možných krokoch vedúcich k zníženiu tohto rizika.
 • Závažnejšie symptómy menopauzy. Pokiaľ tieto symptómy výrazne ovplyvňujú váš každodenný život, porozprávajte sa s lekárom o možných liečebných metódach.
 • Smútok a depresiu v dôsledku straty plodnosti alebo zmien na tele. Ak máte pretrvávajúce symptómy depresie, vrátane nedostatku energie či straty záujmu o veci, ktoré ste si kedysi užívali, porozprávajte sa so svojim lekárom. Ten vám môže odporučiť špecialistu, ktorý vám pomôže s vašimi pocitmi. Ak túžite po deťoch, s lekárom môžete prediskutovať možnosti adopcie alebo programy darovania vajíčok.
Autor: Dáša - Menštruačný-kalendár.sk
Dátum vytvorenia:
Dátum poslednej úpravy: 09.09.2018
Zdroj: https://www.womenshealth.gov/menopause/e...

Pomôž svojim kamarátkam!

Výpočet menštruácie a ovulácie

Zisti o koľko dní ti príde menštruácia a kedy začneš ovulovať.

menštruačný kalendár