Silné krvácanie počas menštruácie

Silné krvácanie počas menštruácie

Silné krvácanie počas menštruácie zažíva jedna z piatich žien. Ak máte silné krvácanie, vaša menštruácia môže byť tak bolestivá a ťaživá, že vás obmedzuje vo vykonávaní denných aktivít, ako napr. v chodení do práce či školy.

Príčiny silného krvácania

 • Problémy s ovuláciou. Počas normálneho menštruačného cyklu sa ako príprava na tehotenstvo tvorí výstelka sliznice maternice. Ak nenastane oplodnenie, výstelka počas menštruácieopúšťa telo. Ak sa hladiny hormónov dostanú do nerovnováhy alebo ak nemáte ovuláciu, môže sa vytvoriť až príliš veľa výstelky, čoho výsledkom je silné a často nepredvídateľné krvácanie.
 • Problémy s maternicovou výstelkou. Ak sa vaše hormóny dostanú do nerovnováhy, môže sa vytvoriť až príliš veľa výstelky sliznice maternice. To počas nasledujúcej menštruácie spôsobí silné krvácanie.
 • Problémy so štítnou žľazou. Silné menštruačné krvácanie môže byť znakom hypotyreózy, zníženej funkcie štítnej žľazy. Toto ochorenie nastáva, keď štítna žľaza produkuje nedostatok hormónov.
 • Maternicové fibroidy. Fibroidy sú tvorené svalovým tkanivom a rastú v alebo na stene maternice. Takmer vždy sú nezhubné. Môžu spôsobovať bolesť a silné alebo nepravidelné krvácanie.
 • Maternicové polypy. Polypy sú výrastky endometria, ktoré vystiela vnútorné steny maternice. Zvyčajne sú malé, nezhubné, no môžu spôsobiť silnú a dlhú menštruáciu.
 • Niektoré lieky, napr. na riedenie krvi môžu spôsobiť silnú alebo dlhú menštruáciu.
 • Problémy s tehotenstvom. Nezvyčajné alebo nepravidelné silné krvácanie môže byť spôsobené potratom (skoré ukončenie tehotenstva) alebo mimomaternicovým tehotenstvom. Mimomaternicové tehotenstvo nastáva, keď sa oplodnené vajíčko uhniezdi mimo maternice. Žena sa tak môže dostať do nebezpečenstva. Mimomaternicové tehotenstvá nikdy nie sú zdravé a vyžadujú núdzovú liečbu.
 • Choroby krvi. Hemofília a Von Willebrandova choroba sú dedičné choroby krvi, ktoré počas menštruácie spôsobujú silné krvácanie. Štúdie dokazujú, že asi 1 z 5 žien so silnou menštruáciou trpí niektorou chorobou krvi. Pre mnoho žien je silné krvácanie počas menštruácie jediným znakom, že majú chorobu krvi.
 • Obezita. Tuk, ktorý je v tele navyše, produkuje hormón estrogén. Zvýšená hladina estrogénu mení menštruačný cyklus a spôsobuje, že menštruácia je nepravidelná, vynechávaná alebo silná.

Niektoré štúdie dokazujú, že u žien trpiacich myalgickou encefalomyelitídou / chronickým únavovým syndrómom (ME/CFS) je vyššie riziko silného krvácania počas menštruácie. Ženy s ME/CFS môžu zažívať rôzne symptómy, medzi ktoré patrí únava (vyčerpanie, ktoré sa nezlepší ani po spánku či oddychu), bolesť kĺbov a svalov a problémy s pamäťou.

Kedy navštíviť doktora?

 • Keď vaša menštruácia trvá dlhšie než 8 dní.
 • Keď použijete 1 a viac tampónov alebo vložiek každé 1-2 hodiny.
 • Keď pociťujete závrate, slabosť, únavu, bolesť na hrudi alebo máte počas menštruácie problémy s dýchaním. Môžu to byť symptómy anémie. Anémia je stav, kedy krv kvôli nedostatku železa nedokáže niesť kyslík do všetkých častí tela.
 • Keď vylučujete krvné zrazeniny väčšia než cca 2,5 cm.

Váš doktor môže liečiť silné krvácanie pomocou hormonálnej antikoncepcie . Hormonálna antikoncepcia býva často namiesto prevencie proti otehotneniu predpisovaná v prvom rade na pomoc so zdravotnými problémami. Taktiež môže navrhnúť liečbu voľnopredajnými liekmi, akými sú napr. ibuprofén alebo naproxén. Tieto lieky môžu pomôcť zmierniť krvácanie, obzvlášť ak ich užijete tesne pred začiatkom alebo hneď po spustení menštruácie .

Pokiaľ nefunguje žiadna iná liečba, možno budete potrebovať operáciu. Operácia je však poslednou možnosťou liečby silného krvácania a doktori ju vždy veľmi zvažujú, nakoľko so sebou nesie niekoľko rizík.

Autor: Dáša - Menštruačný-kalendár.sk
Dátum vytvorenia:
Dátum poslednej úpravy: 17.08.2018
Zdroj: https://www.womenshealth.gov/menstrual-c...

Pomôž svojim kamarátkam!

Výpočet menštruácie a ovulácie

Zisti o koľko dní ti príde menštruácia a kedy začneš ovulovať.

menštruačný kalendár