Tehotenstvo - všetko čo o ňom potrebujete vedieť
Tehotenstvo nastáva vtedy, keď spermia oplodní vajíčko ktoré sa uvoľnilo z vaječníka počas ovulácie. Oplodnené vajíčko potom putuje do maternice, kde dochádza k uhniezdeniu - nidácii. Výsledkom úspešného uhniezdenia je tehotenstvo.
Obsah:
- 1. Čo je to ovulácia?
- 2. Kedy prebieha ovulácia?
- 3. Ako dlho trvá ovulácia?
- 4. Spôsobuje ovulácia nejaké príznaky?
- 5. V ktorej časti menštruačného cyklu prebieha ovulácia?
- 6. Môžete mať ovuláciu viackrát počas menštruačného cyklu?
- 7. Je ovulácia jediné obdobie, keď môže žena otehotnieť?
- 8. Čo je to “plodné okno“?
- 9. Ako ženy dokážu sledovať svoju ovuláciu?
- 10. Ktorá metóda funguje najlepšie?
- 11. Ako často by ste mali mať sex, ak sa snažíte otehotnieť?
- 12. Čo ak sa nepokúšate otehotnieť?
- 13. Čo sa stane, ak sa podarí vajíčko oplodniť?
- 14. Čo sa stane, ak vajíčko nie je oplodnené?
- 15. Čo ak nemáte pravidelnú ovuláciu?
- 16. Porozprávajte sa so svojim lekárom
Tehotenstvo celkovo trvá v priemere 40 týždňov. Existuje mnoho faktorov, ktoré naň môžu mať vplyv. U žien ktorým sa diagnostikuje gravidita už v rannom štádiu a dodržiavajú prenatálnu starostlivosť, majú vyššiu pravdepodobnosť, že budú mať zdravé tehotenstvo a narodia sa im zdravé deti.
Informácie o tom, čo všetko môžete očakávať počas celého priebehu tehotenstva sú dôležité pre vaše zdravie a aj zdravie vášho dieťaťa. Ak chcete zabrániť oplodneniu a predísť tak tehotenstvu, mali by ste myslieť na účinné formy antikoncepcie.
Obsah:
- Príznaky tehotenstva
- Tehotenstvo po týždňoch
- Tehotenské testy
- Tehotenstvo a pošvový výtok
- Prevencia tehotenstva - antikoncepcia
- Tehotenstvo alebo PMS
- Tehotenská diéta
- Tehotenstvo a cvičenie
- Tehotenská masáž
- Esenciálne oleje
- Kedy vyhľadať lekársku pomoc
- Tehotenstvo a pôrod
- Prognóza
- Lieky
- Rady na záver
Príznaky tehotenstva
Niektoré z prvých príznakov tehotenstva si môžete na sebe všimnúť ešte predtým, ako si urobíte tehotenský test. Ďalšie sa objavia o týžden neskôr, keď sa zmenia hladiny vašich hormónov.
Meškajúca menštruácia
Meškanie alebo vynechanie menštruácie je jedným z prvých najbežnejších príznakov tehotenstva. Vynechanie menštruácie však nemusí nevyhnutne znamenať, že ste tehotná, najmä ak má váš cyklus častejšie nepravidelný priebeh.
Existuje viacero možných príčin okrem tehotenstva, ktoré spôsobujú vynechanie alebo meškanie menštruácie.
Bolesť hlavy
Bolesti hlavy sú na začiatku tehotenstva bežné. Spravidla sú spôsobené zmenou hladiny hormónov a zvýšeným objemom krvi. Ak bolesti hlavy neustupujú alebo sú obzvlášť silné, kontaktujte svojho lekára.
Špinenie
Niektoré ženy môžu na začiatku tehotenstva zažiť slabé krvácanie alebo špinenie. Najčastejšou príčinou tohto krvácania je uhniezdenie. K uhniezdeniu dochádza zvyčajne jeden až dva týždne po oplodnení.
Krvácanie na začiatku tehotenstva môže byť tiež dôsledkom ojedinelých príčin ako sú ľahké infekcie alebo podráždenie. Toto podráždenie často ovplyvňuje povrch krčka maternice pretože je počas tehotenstva veľmi citlivý.
Krvácanie môže tiež niekedy signalizovať vážnejšie tehotenské komplikácie, ako sú napríklad potrat, mimomaternicové tehotenstvo alebo nízko položená maternica. Ak máte podozrenie na niektorú z týchto komplikacii okamžite kontaktujte svojho lekára.
Priberanie
V prvých mesiacoch tehotenstva môžete pribrať 1 až 4 kg. Na začiatku druhého trimestra je prírastok hmotnosti viditeľnejší.
Hypertenzia vyvolaná tehotenstvom
Počas tehotenstva sa niekedy vyskytuje aj vysoký krvný tlak alebo hypertenzia. Toto riziko môže zvýšiť niekoľko faktorov:
- nadváha alebo obezita
- fajčenie
- ak ste trpeli hypertenziou už pred tehotenstvom alebo máte rodinnú anamnézu hypertenzie počas tehotenstva
Pálenie záhy
Hormóny ktoré sa uvoľňujú v tele počas tehotenstva môžu niekedy zablokovať zvierač medzi žalúdkom a pažerákom . Ak dôjde k úniku žalúdočnej kyseliny, môže to mať za následok pálenie záhy.
Zápcha
Hormonálne zmeny na začiatku tehotenstva môžu spomaliť váš tráviaci systém. V dôsledku toho, môžete trpieť nepríjemnou zápchou.
Kŕče
Akonáhle sa svaly v maternici začínajú naťahovať a rozširovať, môže sa stať, že začnete pociťovať tlak, ktorý pripomína menštruačné kŕče. Ak sa ku kŕčom pridruží špinenie alebo krvácanie, mohlo by to signalizovať potrat alebo mimomaternicové tehotenstvo. Ak máte tieto príznaky kontaktujte preto radšej svojho gynekológa.
Bolesť chrbta
Hormóny a námaha sú najčastejšou príčinou bolesti chrbta v začiatkoch tehotenstva. Neskôr vaša zvýšená hmotnosť a posunuté ťažisko môžu bolestiam chrbta na intenzite pridať. Asi polovica všetkých tehotných žien trpí počas tehotenstva bolesťami chrbta.
Anémia
Tehotné ženy majú zvýšené riziko anémie - chudokrvnosti, ktorá spôsobuje príznaky ako točenie hlavy a závraty.
Tento stav môže viesť až k predčasnému pôrodu a nízkej pôrodnej hmotnosti. Prenatálna starostlivosť od lekára však zvyčajne zahŕňa diagnostiku anémie, takže môžete tento problém včas zachytiť.
Depresia
U 14 až 23 percent všetkých tehotných žien sa počas tehotenstva vyvinie depresia. Príčinou môže byť množstvo biologických a emocionálnych zmien, ktoré zažívate.
Ak sa necítite ako obvykle, oznámte to svojmu gynekológovi.
Nespavosť
Nespavosť je ďalším častým príznakom v začiatkoch tehotenstva. Jej príčinou môžu byť stres, fyzické nepohodlie a hormonálne zmeny. Vyvážená strava, dobré spánkové návyky alebo jóga, to všetko vám môže pomôcť získať kvalitný nočný spánok.
Zmeny na prsiach
Zmeny prsníkov sú jedným z prvých pozorovateľných príznakov tehotenstva. Dokonca skôr, ako zistíte že máte pozitívny test, vám môžu vaše prsia naznačiť nástup tehotenstva. Ženy v rannom štádiu tehotenstva pociťujú väčšiu citlivosť prsníkov, opuchnutie a pocit ťažších / plnších pŕs. Ďalším viditeľným príznakom môže byť zväčšenie bradaviek. Sú citlivejšie a ich okolie môže stmavnúť.
Akné
Kvôli zvýšenému množstvu androgénnych hormónov, trápi na začiatku tehotenstva veľké množstvo žien akné. Tieto hormóny môžu zvyšovať tvorbu mazu, čo môže mať za následok upchávanie pórov. Tehotenské akné je zvyčajne krátkodobé a upraví sa po narodení dieťaťa.
Zvracanie
Zvracanie je súčasťou „ rannej nevoľnosti “, bežného príznaku, ktorý sa zvyčajne objaví v priebehu prvých štyroch mesiacov. Ranná nevoľnosť je často jedným z prvých znakov toho, že ste tehotná. Hlavnou príčinou je zvýšená hladina hormónov na začiatku gravidity.
Bolesť bedrového kĺbu
Bolesť bedrového kĺbu je počas tehotenstva bežnou záležitosťou, ktorá potrápi väčšinu žien. V neskoršom štádiu tehotenstva má však ešte tendenciu stupňovať sa. Táto nepríjemná bolesť môže mať rôzne príčiny :
- tlak na väzy
- ischias - zápal sedacieho nervu
- zmeny v držaní tela
- ťažšia maternica
Hnačka
Počas tehotenstva sa často vyskytujú hnačky a iné zažívacie ťažkosti. Medzi možné príčiny patria hormonálne zmeny, iná strava alebo zvýšený stres. Ak hnačka trvá viac ako niekoľko dní, kontaktujte svojho lekára, aby ste sa ubezpečili, že nedošlo k dehydratácii organizmu.
Stres a tehotenstvo
Aj keď je tehotenstvo zvyčajne šťastné obdobie, môže byť aj veľkým zdrojom stresu. Príchod dieťaťa prináša veľké zmeny vo vašom živote, na vašom tele, v osobných vzťahoch a tiež vo vašich financiách. Ak sa cítite vo veľkom strese, neváhajte požiadať o pomoc svojho doktora.
Zhrnutie
Ak si myslíte, že môžete byť tehotná, nemali by ste tieto príznaky považovať za 100% potvrdenie vášho tehotenstva. Domáce tehotenské alebo laboratórne testy u vášho gynekológa vám vašu graviditu potvrdia najpresnejšie.
Veľa z týchto zmien a symptómov môžu spôsobovať iné zdravotné ťažkosti, ako je napríklad predmenštruačný syndróm (PMS). Získajte viac informácií o prvých príznakoch tehotenstva - napríklad aj o tom, ako rýchlo sa objavia po vynechaní menštruácie.
Tehotenstvo po týždňoch
Tehotenské týždne sú zoskupené do troch trimestrov, pričom každý z nich obsahuje jedinečné procesy, ktoré sú dôležité pre vás aj pre vaše dieťa.
Prvý trimester
Dieťa počas prvého trimestra rastie rýchlo (1. až 12. týždeň ). Začínajú sa vyvíjať orgány, mozog a miecha. Srdce dieťaťa začne biť.
Počas prvého trimestra je pravdepodobnosť potratu pomerne vysoká. Podľa Americkej akadémie pôrodníkov a gynekológov (ACOG) sa odhaduje, že asi 1 z 10 tehotenstiev končí potratom a asi 85 percent z nich sa vyskytuje v prvom trimestri.
Ak sa u vás vyskytnú príznaky potratu, okamžite vyhľadajte pomoc.
Druhý trimester
Počas druhého trimestra tehotenstva ( 13. až 27. týždeň ) váš gynekológ pravdepodobne vykoná ultrazvukové vyšetrenie. Týmto vyšetrením sa kontrolujú vývojové abnormality v tele plodu. Výsledky testu môžu tiež odhaliť pohlavie vášho dieťaťa, ak si to želáte zistiť predtým ako sa dieťa narodí.
Pravdepodobne začnete cítiť, ako sa vaše dieťa hýbe, kope a udiera do maternice.
Po 23 týždňoch sa dieťa v maternici považuje za „životaschopné“. To znamená, že môže prežiť život mimo vášho lona. Deti narodené takto skoro však môžu mať vážne zdravotné problémy. Vaše dieťa má oveľa väčšiu šancu, že sa narodí zdravé, ak ste schopná udržať tehotenstvo dlhší čas.
Tretí trimester
Počas tretieho trimestra ( 28. až 40. týždeň ) sa váš prírastok hmotnosti zrýchli a môžete sa cítiť viac unavená.
Vaše dieťa teraz už dokáže vnímať svetlo, otvárať a zatvárať oči. Začínajú mu rásť kosti.
Keď sa blíži pôrod, môžete pociťovať pocit nepohodlia v panvovej oblasti a vaše nohy môžu začať puchnúť. Falošné kontrakcie, ktoré nevedú k pôrodu, známe ako Braxton-Hicksove kontrakcie, sa môžu začať vyskytovať niekoľko týždňov pred skutočným pôrodom.
Tehotenské testy
Domáce tehotenské testy sú veľmi presné a dokážu odhaliť tehotenstvo už po prvom meškaní menštruácie. Ak budete mať pozitívny výsledok domáceho tehotenského testu, mali by ste si ihneď naplánovať stretnutie so svojim gynekológom. Na potvrdenie a určenie dátumu tehotenstva lekár použije ultrazvukové vyšetrenie.
Tehotenstvo sa diagnostikuje meraním hladiny ľudského chorionického gonadotropínu (hCG) v tele ženy. Tento hormón, tiež označovaný ako tehotenský hormón, sa začne produkovať v organizme až po uhniezdení. HCG hormón sa nedá v tele detekovať skôr ako vám vynechá menštruácia.
Po vynechaní menštruácie sa hladiny hCG rýchlo zvyšujú. Prítomnosť tehotenského hormónu môžete zistiť z moču alebo krvným testom.
Testy z moču, ktoré môžete podstúpiť v ambulancii vášho lekára, sú rovnaké ako domáce tehotenské testy.
Krvné testy sa musia vykonávať v laboratóriu. Krvné testy na HCG sú približne rovnako presné ako domáce tehotenské testy. Rozdiel je v tom, že na krvné testy sa môžete objednať už šesť dní po ovulácii.
Čím skôr máte istotu, že ste tehotná, tým lepšie. Včasná diagnóza vám umožní lepšie sa starať o zdravie vášho dieťaťa.
Tehotenstvo a pošvový výtok
Zvýšené množstvo pošvového výtoku je jedným z prvých príznakov tehotenstva. Intenzívnejšia tvorba sekrétu môže začať už jeden až dva týždne od počatia. Môže sa dokonca objaviť skôr, ako spozorujete meškanie menštruácie.
S postupujúcim tehotenstvom bude vaše telo naďalej produkovať čoraz väčšie množstvo výtoku. S najväčšou pravdepodobnosťou bude mať tendenciu silnieť a bude sa vyskytovať častejšie. Najsilnejšie vylučovanie tohto sekrétu očakávajte na konci tehotenstva.
V posledných týždňoch tehotenstva môže výtok obsahovať hustý hlien a krv. Môže to byť skorý príznak pôrodu. Informujte svojho lekára, ak sa u vás prejaví akékoľvek krvácanie.
Normálny vaginálny výtok (leukorea) je riedky a buď číry, alebo mliečne biely. Je mierne zapáchajúci.
Ak je váš výtok žltý, zelený alebo sivý so silným nepríjemným zápachom , považuje sa to za abnormálne. Abnormálny výtok môže byť príznakom infekcie alebo problému s tehotenstvom.
Ak si myslíte, že máte abnormálny vaginálny výtok, okamžite to oznámte svojmu lekárovi.
Infekcie močových ciest sú jednou z najčastejších komplikácií, ktoré ženy počas tehotenstva zažívajú. Baktérie sa môžu dostať do ženskej močovej trubice alebo močových ciest a môžu sa posúvať hore do močového mechúra. Plod vyvíja na močový mechúr zvýšený tlak, ktorý môže spôsobiť zachytenie baktérií a spôsobiť tak infekciu.
Medzi príznaky infekcie močových ciest zvyčajne patrí bolesť a pálenie alebo časté močenie.
Pozorovať môžete tiež:
- zakalený alebo krvou podfarbený moč
- bolesť v panvovej časti
- bolesti krížov
- horúčka
- nevoľnosť a zvracanie
Takmer u 18 percent tehotných žien sa vyvinie infekcia močových ciest. Predchádzať týmto infekciám môžete častým vyprázdňovaním močového mechúra, najmä pred a po sexe. Pite veľa vody, aby ste zostali hydratované. Nepoužívajte drsné mydlá v oblasti genitálií.
Ak máte príznaky infekcie močových ciest, obráťte sa na svojho lekára. Infekcie počas tehotenstva môžu byť nebezpečné, pretože zvyšujú riziko predčasného pôrodu.
Ak dôjde k včasnej diagnostike, väčšina infekcií sa dá liečiť antibiotikami, ktoré sú účinné proti baktériám, ale napriek tomu sú bezpečné počas tehotenstva. Postupujte podľa pokynov o ktorých píšeme, aby ste zabránili infekci močových ciest ešte skôr, ako vôbec začnú.
Prevencia tehotenstva - antikoncepcia
Ženy, ktoré majú so svojim partnerom aktívny sexuálny život a nechcú otehotnieť, by mali zvážiť používanie antikoncepcie.
U niektorých žien fungujú antikoncepčné metódy, ako prevencia pred tehotenstvom, lepšie. Poraďte sa so svojím lekárom o antikoncepcii, ktorá je pre vás tá najvhodnejšia. Nižšie si prečítate najbežnejšie metódy, ako sa chrániť pred neželaným tehotenstvom.
Metódy antikoncepcie a ich miera efektivity (tabuľka):
Metóda antikoncepcie | Miera efektivity |
---|---|
Vnútromaternicové teliesko | Viac ako 99 percent |
Antikoncepčné pilulky | 99% pri presnom užívaní;okolo 91% pri nedôkladnom užívaní |
Mužský kondóm | 98% pri dôkladnom použití; okolo 82 percent pri nedôkladnom použití |
Ženský kondóm (alebo vnútorný kondóm) | 95% pri dôkladnom použití; okolo 79% pri nedôkladnom použití |
Tabletka “po” | Do 95% pri užití do 24 hod od sexuálneho styku; 75 - 89 % pri užití do troch dní od styku |
Plánované rodičovstvo (sledovanie cyklu a predikovanie plodných dní) | 75% bez použitia iných antikoncepčných metód |
Vnútromaternicové teliesko
Vnútromaternicové telieska fungujú väčšinou zastavením oplodnenia. V súčasnosti sú najefektívnejšou formou antikoncepcie. Nevýhodou je, že vás nechránia pred pohlavne prenosnými chorobami.
Tabletky a ďalšie hormonálne metódy antikoncepcie
Antikoncepčné pilulky, náplasti a vaginálny krúžok v ženskom tele riadia hladiny hormónov. Tieto metódy sú dostupné na lekársky predpis.
Vynechanie alebo zabudnutie predpísaného dávkovania, môže znižovať účinnosť týchto metód ochrany. Miera účinnosti, pri ktorej píšeme o „nedôkladnom užívaníí“, zohľadňuje práve tieto ľudské chyby.
Medzi ďalšie formy ochrany pred otehotnením sú náplaste a vaginálny krúžok. Dostupné sú tiež na lekársky predpis a miera ich účinnosti je podobná účinnosti, akou vás chránia antikoncepčné tabletky.
Kondómy a iné bariérové metódy
Kondómy, membrány a špongie sú pohodlné a finančne dostupné prostriedky v zabránení tehotenstva. Je možné kúpiť ich bez lekárskeho predpisu.
Sú najefektívnejšie, ak sa používajú pri každom pohlavnom styku. Ak sa pri predchádzaní tehotenstva spoliehate na tieto bariérové metódy, zvážte aj ďalšie možnosti antikoncepcie. K bariérovým metódam ochrany, patria tiež membrány a špongie. Dajú sa kúpiť bez lekárskeho predpisu.
Núdzová antikoncepcia (tabletka “po”)
Na trhu je k dispozícii niekoľko tabletiek “po” sexe, a to buď bez alebo na lekársky predpis. Tieto pilulky nepatria medzi bežné formy antikoncepcie. Namiesto toho môžu slúžiť ako záloha, ak ste mali nechránený sex alebo ak ste zabudli použiť svoju bežnú formu antikoncepcie.
Aby boli účinné, musia sa použiť najneskôr 120 hodín (päť dní) od nechráneného pohlavného styku. Niektoré tabletky sú najúčinnejšie, ak sa užijú do 72 hodín (tri dni).
Prirodzené plánovanie tehotenstva
Prirodzené plánovanie tehotenstva alebo kontrola plodnosti je metóda antikoncepcie s najvyššou mierou zlyhania. Pomocou plánovania žena sleduje svoj menštruačný cyklus, aby mohla predvídať, kedy bude mať ovuláciu. Počas plodného okna sa potom vyhne pohlavnému styku.
Niekedy sa však môže vyskytnúť takzvané náhodné tehotenstvo, pretože ženský cyklus sa z mesiaca na mesiac môže meniť vplyvom rôznych faktorov.
Tehotenstvo alebo PMS
Príznaky na začiatku tehotenstva sa môžu často podobať na príznaky predmenštruačného syndrómu (PMS). Pre ženu môže byť preto ťažké zistiť, či je tehotná alebo či jednoducho zažíva nástup svojej ďalšej menštruácie.
Aby ste dostali včasnú prenatálnu starostlivosť, je dôležité čo najskôr tehotenstvo potvrdiť alebo vylúčiť. Pravdepodobne budete chcieť urobiť určité zmeny v životnom štýle, napríklad abstinencia alkoholu, prestať fajčiť, brať prenatálne vitamíny alebo prispôsobiť svoje stravovanie vášmu druhému stavu.
Vykonanie tehotenského testu je najlepší a najjednoduchší spôsob, ako zistiť, či ide o PMS alebo začiatok tehotenstva. Môžete si urobiť domáci tehotenský test alebo navštíviť svojho gynekológa.
Niektoré z bežných príznakov PMS a začiatku tehotenstva zahŕňajú:
- bolesť prsníkov
- krvácanie
- zmeny nálady
- únava
- citlivosť na jedlo
- kŕče
Skoré tehotenstvo a PMS je často ťažké rozlíšiť. Prečítajte si naše rady ako pms od tehotenstva rozoznať.
Tehotenská diéta
Zdravá tehotenská strava by mala byť rovnaká ako vaša bežná strava, iba s ďalšími 340 až 450 kalóriami denne navyše. Snažte sa o zdravú zmes potravín, vrátane:
- komplexných sacharidov
- bielkovín
- zeleniny a ovocia
- obilia a strukovín
- zdravých tukov
Ak sa už zdravo stravujete, budete musieť urobiť len mierne zmeny. Počas tehotenstva sú obzvlášť dôležité tekutiny, vláknina a jedlá bohaté na železo.
Vitamíny a minerály
Tehotné ženy potrebujú väčšie množstvo niektorých vitamínov a minerálov ako ženy, ktoré tehotné nie sú. Reč je o kyseline listovej a zinku.
Len čo sa dozviete, že ste tehotná, možno budete chcieť zvýšiť príjem vitamínov a minerálov pomocou výživových doplnkov. Pred použitím akýchkoľvek doplnkov stravy alebo voľnopredajných liekov si prečítajte výživové štítky a poraďte sa so svojím lekárom o ich užívaní.
Aj keď je to zriedkavé, užívanie doplnkov môže viesť k toxicite vitamínov alebo k predávkovaniu. Kompletný prenatálny vitamín však bude pravdepodobne obsahovať dôkladnú zmes výživných látok, ktoré potrebujete pre zdravé tehotenstvo.
Tehotenstvo a cvičenie
Cvičenie je nevyhnutné na to, aby ste boli fit, uvoľnená a pripravená na pôrod. Niektoré cviky z jogy vám môžu pomôcť udržať si pružnosť. Je však veľmi dôležité, aby ste sa nepremáhali, inak by ste mohli riskovať zranenie.
Ďalšie dobré typy cvičenia počas tehotenstva sú chôdza, plávanie a ľahká forma pilatesu.
Možno budete musieť svoje aktuálne cvičiace návyky upraviť, aby vyhovovali vášmu meniacemu sa telu a nižšej hladine energie. Spolupracujte so svojím lekárom alebo osobným trénerom, aby ste sa ubezpečili, že sa nepreťažujete.
Tehotenská masáž
Cvičenie pomocou relaxačných techník vám môže pomôcť zmierniť stres a úzkosť, ktoré môžete počas tehotenstva pociťovať.
Ak hľadáte spôsoby, ako sa udržať v pokoji, zvážte tehotenskú masáž. Na zmiernenie napätia je vhodná prenatálna masáž. Môže vám pomôcť odstrániť bolesti tela a svalov.
Masáže sú spravidla bezpečné kedykoľvek v priebehu tehotenstva. Niektoré zariadenia ktoré poskytujú tieto služby sa však masírovaniu v prvom trimestri vyhýbajú, pretože riziko potratu je v tomto období najvyššie.
Návštevu maséra je vhodné prekonzultovať s vašim lekárom. V prípade, ak máte bolesti v lýtkach alebo iných častiach nôh, masáž je ten najlepší spôsob ako sa nepríjemností zbaviť.
Esenciálne oleje
Používanie éterických olejov je počas tehotenstva kontroverzná záležitosť. Niektorí zdravotníci však tvrdia, že na zmiernenie bolestí počas pôrodu, môžu byť určité oleje bezpečné a užitočné. Varujú však pred používaním aromatických olejov v prvom trimestri.
Podľa neziskovej americkej Národnej asociácie pre holistickú aromaterapiu je hlavným predmetom sporu to, či môžu oleje používané počas tehotenstva poškodiť rastúce dieťa, ak preniknú do placenty.
V súčasnosti prebieha niekoľko výskumov, ktoré by mali preukázať bezpečnosť používania éterických olejov počas tehotenstva a pôrodu. Ak ich plánujete použiť, radšej sa predtým poraďte so svojim lekárom.
Kedy vyhľadať lekársku pomoc
Väčšina žien vo veku 20 až 30 rokov má predpoklad na bezproblémové tehotenstvo. U dospievajúcich a žien nad 35 rokov je vyššie riziko zdravotných komplikácií.
Východiskový zdravotný stav
Pridružené ochorenia, ako je vysoký krvný tlak , cukrovka alebo kardiovaskulárne ochorenia, zvyšujú riziká tehotenských komplikácií.
Ďalšie príklady ochorení:
- rakovina
- ochorenie obličiek
- epilepsia
Ak trpíte niektorým z týchto ochorení, dbajte na to, aby vás váš lekár počas tehotenstva dôkladne sledoval. V opačnom prípade to môže viesť k potratu, zlému vývinu plodu a vrodeným chybám.
Ďalšie rizikové faktory
Medzi ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť inak zdravé tehotenstvo, patria:
- tehotenstvo s vyšším počtom plodov, napríklad dvojčatá alebo trojčatá
- infekcie vrátane pohlavne prenosných chorôb
- nadváha alebo obezita
- anémia
Tehotenské komplikácie
Tehotenské komplikácie môžu ovplyvniť zdravie dieťaťa, zdravie matky alebo aj oboch naraz. Môžu sa vyskytnúť počas tehotenstva alebo pôrodu.
Medzi bežné tehotenské komplikácie patria:
- vysoký krvný tlak
- gestačný diabetes mellitus (GDM)
- preeklampsia (toxémia)
- predčasný pôrod
- potrat
Včasná lekárska diagnostika môže ochrániť matku aj dieťa pred komplikáciami.
Tehotenstvo a pôrod
Niekedy po štvrtom mesiaci tehotenstva môžete začať pociťovať Braxton-Hicksove kontrakcie takzvané falošné kontrakcie. Sú úplne bežné a slúžia na prípravu vašej maternice pred skutočným pôrodom.
Braxton-Hicksove kontrakcie sa nevyskytujú v pravidelných intervaloch a ich intenzita sa nestupňuje. Ak dôjde k pravidelným kontrakciám pred 37. týždňom, môže to byť predčasný pôrod. Ak k tomu dôjde, okamžite kontaktujte svojho lekára a vyhľadajte pomoc!
Pred pôrodom
Kontrakcie sa delia na predpôrodné a pôrodné kontrakcie. Predpôrodné kontrakcie trvajú od 30 do 45 sekúnd. Spočiatku môžu byť od seba dosť vzdialené, ale k blížiacemu sa pôrodu kontrakcie prichádzajú približne iba v päť minútových intervaloch.
Vaša plodová voda môže odtiecť pred pôrodom alebo vám ju môže uvoľniť lekár.
Pôrod
Pri prirodzenom pôrode sa krčok maternice rozširuje a kontrakcie sa zosilňujú a opakujú častejšie.
Ak pociťujete príznaky prichádzajúceho pôrodu, mali by ste kontaktovať svojho lekára a odísť do pôrodnice. Ak si nie ste istá, či ide o prichádzajúci pôrod, je najlepšie kontaktovať svojho lekára a oboznámiť ho s vašim stavom.
Aktívne vedený pôrod je pôrod v pôrodnici s asistenciou a pod dozorom lekárov.
Pôrodná bolesť
Najväčšie bolesti budete pociťovať počas prirodzeného pôrodu. Porozprávajte sa so svojím lekárom o preferovanej metóde riešenia bolesti.
Môžete si zvoliť metódy riesěnia bolestí bez liekov, ako sú meditácia, jóga alebo počúvanie hudby.
Ak sa rozhodnete pre zvládnutie bolesti pomocou liekov, váš lekár rozhodne či je pre vás lepšia voľba použiť analgetiká alebo anestetiká.
Analgetiká tlmia bolesť, ale umožňujú vám zachovať si určitý cit. Anestetiká, ako napríklad epidurál, zabraňujú určitému pohybu svalov a úplne blokujú bolesť.
Prognóza
Je pravdepodobné, že každý nový týždeň tehotenstva zvládnete bez väčších problémov. Tehotenstvo so sebou prináša veľa zmien vo vašom tele, ale tieto zmeny nemajú vždy vážny dopad na vaše zdravie.
Isté spôsoby životného štýlu však môžu pomôcť alebo naopak aktívne poškodiť vývoj dieťaťa.
Niektoré činnosti, vďaka ktorým môžete byť vy a vaše dieťa zdraví:
- užívanie multivitamínu
- dostatok spánku
- nácvik bezpečného sexu
- očkovanie proti chrípke
- návšteva vášho zubára
Veci, ktorým by ste sa mali vyhnúť:
- fajčenie
- pitie alkoholu
- konzumácia surového mäsa, lahôdok alebo nepasterizovaných mliečnych výrobkov
- posedenie vo vírivke alebo saune
- príliš veľké priberanie
Lieky
Môže byť náročné určiť, ktoré lieky môžete počas tehotenstva užívať a ktorým by ste sa mali vyhnúť. Budete musieť zvážiť výhody pre svoje zdravie a potenciálne riziká pre vyvíjajúce sa dieťa.
Opýtajte sa svojho lekára na lieky, ktoré dlhodobo užívate a na lieky, ktoré sú v tehotenstve povolené pri občasných bolestiach hlavy a pod.
Rady na záver
Načasovanie vašej prvej prenatálnej návštevy môže závisieť od vášho celkového zdravia. Väčšina žien môže mať svoju prvú návštevu až v 8. týždni tehotenstva. Budúce matky, ktorých tehotenstvo sa považuje za vysoko rizikové, napríklad ženy, ktoré majú viac ako 35 rokov alebo majú chronické stavy, by mali svojho gynekológa kontaktovať skôr.
Existuje mnoho spôsobov, ako sa psychicky a fyzicky na pôrod pripraviť. Veľa nemocníc ponúka pred pôrodom pôrodné kurzy, aby ženy lepšie pochopili príznaky a fázy pôrodu.
Vo svojom treťom trimestri si možno budete chcieť pripraviť nemocničnú tašku s hygienickými potrebami, odevmi na spanie a ďalšími vecami potrebnými na každý deň. Keď pôrod začne, taška bude pripravená, aby ste ju mohli vziať so sebou. Počas tretieho trimestra by ste spolu s lekárom mali tiež podrobne prediskutovať spôsob vášho pôrodu.
Vedieť, kedy ísť do pôrodnice, kto bude pri vašom pôrode pomáhať a akú rolu bude v tomto procese zohrávať váš lekár, môže prispieť k väčšej psychickej pohode pri vstupe do posledných týždňov vášho tehotenstva.