Vynechávanie alebo meškanie menštruácie (amenorea)

Vynechávanie alebo meškanie menštruácie (amenorea)

Absencia menštruácie (meškanie menštruácie) pred menopauzou sa nazýva amenorea. Je možné, že máte amenoreu, ak ste:
Nemali menštruáciu 3 mesiace za sebou.
Nedostali prvú menštruáciu do 15. roku života.
Týmto problémom trpí asi 3-4% žien.
Vynechávanie alebo meškanie menštruácie, ktoré nie je spôsobené tehotenstvom alebo dojčením môže znamenať, že vaše vaječníky prestali produkovať normálne množstvá hormónu estrogénu. Absencia tohto hormónu môže mať vážne následky na vaše zdravie.

Príčiny vynechávania alebo meškania menštruácie

  • Tehotenstvo. Počas tehotenstva sa menštruácia zastaví, pretože vaječníky neuvoľňujú vajíčka. Niekedy môžete mať slabé krvácanie (vo forme malých škvŕn, bodiek), ktoré je však obvyklé a zvyčajne neznamená žiadne problémy s tehotenstvom. Pre istotu by ste však v prípade akéhokoľvek krvácania počas tehotenstva mali navštíviť lekára.
  • Dojčenie. Niektorým ženám sa menštruácia nevráti až dovtedy, kým neprestanú dojčiť. Iným sa zas môže vrátiť pár mesiacov po pôrode. V dobe prechodu od dojčenia dieťaťa k iným jedlám môžete ovulovať bez toho, aby ste si to uvedomovali. Pokiaľ určite nechcete počas dojčenia otehotnieť, mali by ste sa so svojim lekárom porozprávať o vhodnej antikoncepcii .
  • Poruchy príjmu potravy, najmä anorexia. Amenorea môže nastať, keď množstvo vášho tuku tak klesne, že prestanete mať ovuláciu. Anorexia zvyčajne spôsobuje extrémny, nezdravý úbytok váhy, v dôsledku čoho môžete mať nepravidelnú alebo vynechávanú menštruáciu.
  • Váha. Extrémny úbytok váhy alebo extrémny nárast váhy môže spôsobiť vynechávanie menštruácie. Menštruácia sa zvyčajne opäť dostaví po nabratí váhy (v prípade podváhy) alebo po úbytku váhy (v prípade nadváhy).
  • Stres. Dlhodobý stres môže ovplyvňovať časti mozgu, ktoré kontrolujú reprodukciu. V dôsledku toho sa môže vaša ovulácia a menštruácia zastaviť. Ak sa naučíte ako zvládať stres, menštruácia by sa vám mala vrátiť.
  • Hormonálne problémy. Zahrňujú problémy s reprodukčnými orgánmi alebo ťažkosti zapríčinené zdravotnými problémami ako syndróm polycystických vaječníkov (PCOS).
  • Iné závažné zdravotné problémy, vrátane vrodených chýb a nádorov na mozgu. Hneď ako sú tieto problémy liečené sa vám môže menštruácia vrátiť, resp. ju môžete prvýkrát dostať.

Kedy navštíviť doktora?

  • Keď ste nemali menštruáciu 3 mesiace za sebou a nie ste tehotná, ani nedojčíte.
  • Keď ste nedostali menštruáciu do 15. roku života.
  • Keď ste nedostali menštruáciudo 3 rokov po začiatku rastu poprsia alebo ak poprsie nezačalo rásť do 13. roku života.
Autor: Dáša - Menštruačný-kalendár.sk
Dátum vytvorenia:
Dátum poslednej úpravy: 17.08.2018
Zdroj: https://www.womenshealth.gov/menstrual-c...

Pomôž svojim kamarátkam!

Výpočet menštruácie a ovulácie

Zisti o koľko dní ti príde menštruácia a kedy začneš ovulovať.

menštruačný kalendár