Migréna
Migréna je zdravotný problém. Je to zvyčajne intenzívna, pulzujúca bolesť na jednej, alebo oboch stranách hlavy. Asi 3 zo 4 ľudí trpiacich migrénami sú ženy. Kvôli migréne, ktorá je najčastejším problémov bolesti hlavy, mnoho ľudí navštívi svojho doktora.
Čo je migréna?
Migréna je zdravotný problém. Väčšina ľudí trpiacich migrénou dostáva silné bolesti hlavy. Zvyčajne je to intenzívna, pulzujúca bolesť na jednej, alebo oboch stranách hlavy. Ľudia môžu pociťovať bolesť v ktorejkoľvek časti hlavy, často je to však v spánkoch alebo za jedným okom či uchom. Okrem bolesti môže migréna spôsobovať nevoľnosť, zvracanie a citlivosť na svetlo či zvuk. Niektorí ľudia môžu taktiež vidieť škvrny, záblesky svetla, alebo dočasne stratiť zrak.
Migréna sa môže objaviť kedykoľvek počas dňa, hoci najčastejšie je to ráno. Bolesť môže pretrvávať od niekoľkých hodín až po 1-2 dni. Niektorí ľudia dostávajú migrénu 1-2x týždenne, iní len 1-2x ročne. Vo väčšine prípadov migrény nepredstavujú nebezpečenstvo pre váš celkový zdravotný stav. Návaly bolesti však môžu narušiť váš denný program.
Nevieme, čo presne migrény spôsobuje, existuje však niekoľko podobností medzi ľuďmi, ktorí ju dostávajú:
- Zvyčajne migréna trápi ľudí vo veku 15-55 rokov.
- Väčšina ľudí má migrénu a iné bolesti hlavy v rodine.
- Častejšia je u žien.
- Obvykle sa migréna zlepšuje s vekom.
Aké časté sú migrény?
Bolesť a iné symptómy migrény postihujú 29,5 milióna Američanov. Je najčastejšou bolesťou hlavy, kvôli ktorej ľudia navštevujú lekára.
Čo spôsobuje migrénu?
Presná príčina migrény nie je úplne známa. Väčšina vedcov si myslí, že vzniká kvôli abnormálnym zmenám hladín látok, ktoré sú produkované v mozgu. Keď sa hladiny týchto látok zvýšia, spôsobuje to zápal. To ďalej spôsobuje, že cievy v mozgu opuchnú, tlačia na okolité nervy, a tým zapríčiňujú bolesť.
Svoju úlohu môžu pri migréne hrať aj gény. Ľudia, ktorí dostávajú migrénu môžu mať abnormálne gény, ktoré kontrolujú funkciu určitých mozgových buniek.
Experti však vedia, že ľudia s migrénami reagujú na mnoho faktorov alebo udalostí. Sú to tzv. spúšťače. Tieto spúšťače sa u rôznych ľudí môžu líšiť a nie vždy spôsobia migrénu. Za návaly bolesti je zvyčajne zodpovedná kombinácia viacerých faktorov. Odpoveď človeka na spúšťače sa taktiež môže líšiť od migrény k migréne. Mnoho žien s migrénou má návaly bolesti spustené nasledujúcimi faktormi:
- Nedostatok alebo prebytok spánku
- Vynechávanie jedál
- Jasné svetlo, hluk, silné pachy
- Hormonálne zmeny počas menštruačného cyklu
- Stres a úzkosť, alebo uvoľnenie po strese
- Zmeny počasia
- Alkohol (často červené víno)
- Príliš veľa kofeínu, alebo odopretie si kofeínu
- Jedlá obsahujúce dusičnany, napr. hot dogy alebo mäso v plátkoch (napr. v sendvičoch)
- Jedlá obsahujúce MSG (glutaman sodný), zosilňovač chuti vo fast foodoch, vývaroch, koreninách
- Jedlá obsahujúce tyramín, napr. starý vyzretý syr, sójové produkty, fava fazuľa, klobásy, údené ryby alebo víno Chianti
- Aspartám – umelé sladidlo
Aby ste mohli zistiť presný spúšťač vašej migrény, veďte si denník. Vždy keď dostanete migrénu, poznačte si to. Taktiež si zapíšte:
- Časť dňa, kedy vaša migréna začala
- Kde ste boli a čo ste robili, keď migréna začala
- Čo ste jedli a pili 24 hodín pred migrénou
- Každý deň vašej menštruácie , nielen prvý deň (Môže to pomôcť vám a vášmu doktorovi zistiť, bolesť hlavy objavuje v rovnakom alebo podobnom čase, ako vaša menštruácia )
Porozprávajte sa so svojim doktorom, aby ste zistili, aká liečba vám môže najviac pomôcť.
Existujú rôzne druhy migrény?
Áno, existuje mnoho druhov migrén. Dva najčastejšie typy sú migréna s aurou a migréna bez aury.
Migréna s aurou (predtým nazývaná klasická migréna). Ľudia, ktorí majú migrénu s aurou môžu mať 10-30 minút pred začiatkom bolesti nasledujúce zmyslové symptómy (tzv. „aura“):
- Videnie blikajúcich svetiel, kľukatých čiar alebo slepých bodov
- Necitlivosť alebo tŕpnutie na tvári a rukách
- Narušený zmysel pre čuch, chuť alebo hmat
- Pocit psychickej zmätenosti
Iba 1 z 5 ľudí s migrénou prežíva aj auru. Ženy majú tento typ migrény menej často než muži.
Migréna bez aury (predtým nazývaná bežná migréna). Počas tejto migrény nemá človek symptómy aury, môže mať však všetky ostatné ťažkosti spojené s migrénou.
Ako môžem zistiť, či mám migrénu alebo len napätie v hlave?
V porovnaní s migrénou je iná bolesť hlavy (napätie v hlave) menej závažné . Porovnajte si svoje symptómy s nasledujúcou tabuľkou, aby ste mohli zistiť, aký typ bolesti hlavy máte.
Symptóm | Napätie/tlak v hlave (bežná bolesť hlavy) | Migréna |
---|---|---|
Intenzita bolesti: mierna až stredne ťažká | x | x |
Intenzita bolesti: stredne ťažká až závažná | x | |
Typ bolesti: intenzívne búšenie alebo pulzovanie a/alebo oslabujúca bolesť | x | |
Typ bolesti: rozptyľujúca ale neoslabujúca | x | |
Typ bolesti: stála bolesť | x | x |
Miesto bolesti: jedna strana hlavy | x | |
Miesto bolesti: obe strany hlavy | x | x |
Nevoľnosť, zvracanie | x | |
Citlivosť na svetlo a/alebo zvuk | zriedkavo | x |
Aura pred začiatkom bolesti | x |
Poznámka: Lieková bolesť hlavy môže mať znaky migrény a/alebo bežnej bolesti (napätia v hlave). Prevzaté z tabuľky od American Council for Headache Education.
Aj keď únava a stres môže spôsobiť oboje – migrénu aj napätie v hlave, tak migrény môžu byť spustené určitými jedlami, zmenami hladín hormónov, či zmenami počasia.
Existuje taktiež rozdiel medzi tým, ako rôzne typy bolestí hlavy reagujú na liečbu liekmi. Aj keď niektoré voľno predajné lieky určené proti bolesti hlavy môžu pri migréne pomôcť, väčšina liekov určených na migrénu nepomáha na bežnú bolesť hlavy (napätie v hlave).
Nemôžete rozpoznať rozdiel medzi migrénou a bežnou bolesťou hlavy podľa toho, ako často sa vyskytuje. Obe sa môžu objavovať v nepravidelných intervaloch. V ojedinelých prípadoch sa môžu obe vyskytovať aj denne.
Ako môžem zistiť, či mám migrénu alebo bolesť hlavy kvôli dutinám?
Mnoho ľudí si zamieňa migrénu za bolesť dutín, pretože pri migréne sa taktiež môže objaviť tlak v dutinách, nosová zápcha alebo vodnaté oči. Aby ste zistili, či máte bolesť hlavy kvôli dutinám alebo z migrény, spýtajte sa samej seba tieto otázky.
Okrem symptómov odpovedajúcim problému s dutinami, mám aj:
- Stredne ťažkú až závažnú bolesť hlavy?
- Nevoľnosť?
- Citlivosť na svetlo?
Ak ste odpovedali“áno“ na 2-3 z týchto otázok, pravdepodobne máte migrénu. Skutočná bolesť hlavy z dutín je neobvyklá a zvyčajne sa vyskytuje kvôli infekcii dutín (sinusitída). V prípade sinusitídy by ste pravdepodobne mali taktiež horúčku a hrubé nosové sekréty žltej alebo zelenej farby s prímesou krvi. Bolesť hlavy by sa mala vytratiť vyliečením infekcie.
Kedy by som mala kvôli bolesti hlavy vyhľadať pomoc?
Niekedy môže byť bolesť hlavy znakom závažnejšieho problému. Mali by ste o svojich problémoch porozprávať s lekárom, ak:
- Máte bolesť hlavy niekoľkokrát za mesiac, a vždy trvá niekoľko hodín alebo dní
- Bolesti hlavy vám narúšajú každodenný život (práca, škola, a pod.)
- Zvraciate, máte nevoľnosti, vízie a iné zmyslové problémy (napr. necitlivosť alebo tŕpnutie)
- Máte bolesti v oblasti očí alebo uší
- Máte silnú bolesť hlavy a stuhnutý krk
- Máte bolesť hlavy a cítite sa zmätene alebo neostražito
- Máte bolesť hlavy s kŕčmi
- Máte bolesť hlavy po údere do hlavy
- Nezvykli ste mať bolesti hlavy, no teraz ich máte pravidelne
Aké testy sa dajú použiť na zistenie, či trpím migrénou?
Ak si myslíte, že trpítemigrénami, porozprávajte sa so svojim lekárom. Pred schôdzkou si zapíšte:
- Ako často mávate migrény
- Kde pociťujete bolesť
- Ako dlho bolesť pretrváva
- Kedy sa u vás bolesť objavuje (napr. počas menštruácie )
- Iné symptómy (napr. nevoľnosť alebo slepé body)
- Migrénu v rodinnej histórii
- Všetky lieky, ktoré užívate kvôli vašim zdravotným problémom, vrátane voľno predajných liekov (ešte lepšie je priniesť lieky v baleniach k doktorovi)
- Všetky lieky, ktoré ste užívali v minulosti a viete si na ne spomenúť, a ak je to možné, zapíšte si aj dávky, v ktorých ste lieky brali a či ste mali nejaké vedľajšie účinky
Doktor môže vykonať prehliadku a pýtať sa viac otázok ohľadom vašej zdravotnej histórie. Môžu sa týkať najmä predošlého úrazu hlavy, problémov so zubami alebo dutinami. Doktor vám však taktiež môže diagnostikovať migrénu len z informácií, ktoré ste mu poskytli.
Ak si váš doktor myslí, že príčinou vašich bolestí hlavy sú iné problémy, možno budete musieť podstúpiť krvné testy a iné vyšetrenia, napr. CT alebo magnetickú rezonanciu. Porozprávajte sa so svojim doktorom o tom, aké testy budú pre vás najlepšie.
Sú migrény častejšie u žien než u mužov?
Áno. Asi 3 zo 4 ľudí trpiacich migrénami sú ženy. Migrény sú taktiež častejšie u žien vo veku 20 až 45 rokov. V tomto období života majú ženy väčšinou viac pracovných, rodinných a spoločenských povinností. Ženy zvyknú uvádzať bolestivejšie a dlhšie bolesti hlavy a iné symptómy, napr. nevoľnosti a zvracanie. Všetky tieto faktory žene počas migrény výrazne sťažujú plnenie všetkých povinností.
Dostávam migrénu tesne pred menštruáciou . Môže byť spojená s mojim menštruačným cyklom?
Viac než polovica migrén u žien sa vyskytuje tesne pred, počas alebo tesne po menštruácii. Preto je často nazývaná „menštruačná migréna“. Ale iba malý zlomok žien, ktoré majú migrénu v období menštruácie , ju v inom období nemávajú. Väčšina žien má teda migrénu aj mimo menštruácie , v iných fázach mesiaca.
Stále nie je úplne známe, akým spôsobom je migréna s menštruačným cyklom prepojená. Vieme, že tesne pred začiatkom cyklu sa výrazne znížia hladiny hormónov estrogénu a progesterónu. Tento pokles hormónov môže byť spúšťačom migrény, nakoľko estrogén kontroluje látky v mozgu, ktoré ovplyvňujú vnímanie bolesti.
Ak si myslíte, že trpíte menštruačnou migrénou, porozprávajte sa so svojim lekárom. Môžete zistiť, že určité lieky, zmeny životného štýlu a rôzne domáce liečby môžu pomôcť zmierniť bolesť, alebo jej úplne predísť.
Môže byť migréna horšia počas menopauzy?
Ak sú vaše migrény prepojené s menštruačným cyklom, tak ich menopauza môže zmierniť. S pribúdajúcim vekom sa taktiež môžu zredukovať nevoľnosti a zvracanie. Asi dve tretiny žien uvádzajú, že počas menopauzy sa im problémy s migrénou zlepšili.
Na druhej strane, u niektorých žien môže menopauza migrény zhoršiť alebo ich spustiť. Nie je úplne jasné, prečo sa to deje. Hormonálna terapia, ktorá býva počas menopauzy niektorým ženám predpisovaná, môže hrať pri migrénach svoju rolu. Vo všeobecnosti však zlepšenie symptómov nastane po menopauze.
Môžu antikoncepčné tabletky moju migrénu zhoršiť?
Niektorým ženám sa vďaka antikoncepčným tabletkám migréna zlepší. Tabletky môžu pomôcť zmierniť množstvo a intenzitu bolestí. Iným ženám sa zas môže migréna zhoršiť a u ďalších nemajú tabletky na migrénu žiadny vplyv.
Dôvod týchto rozdielnych účinkov nie je úplne jasný. Ženy, ktorým sa migréna kvôli antikoncepčným tabletkám zhoršila, bolesť postihuje najmä v poslednom týždni cyklu. Je to preto, že posledných sedem tabletiek v mesiaci je obvykle bez hormónov; existujú len preto, aby ste si udržali návyk denného užívania tabletiek. Bez hormónov výrazne klesne hladina estrogénu, čo môže u niektorých žien vyvolať migrénu.
Ak si myslíte, že antikoncepčné tabletky vašu migrénu zhoršujú, porozprávajte sa s lekárom. Mohla by vám pomôcť výmena tabletiek za také, kde všetky obsahujú hormóny. Ich 3-mesačné užívanie môže vaše migrény zlepšiť. Pomôcť môže aj zmena životného štýlu, napr. pravidelný spánok či zdravá strava.
Môže stres spôsobovať migrény?
Áno. Stres môže vyvolať ako migrénu, tak aj bežnú bolesť hlavy (tlak/napätie v hlave). Stresové situácie môžu byť napr. chystanie svadby, sťahovanie sa do nového domu, či čakanie bábätka. Štúdie však dokazujú, že väčšinu bolestí hlavy spôsobuje každodenný stres (nie stres z dôležitých životných udalostí). Byť matkou, manželkou a popri tom mať pracovné a finančné povinnosti je náročné a môže to vyvolávať bežný stres.
Je dôležité, aby ste si našli čas pre seba a dokázali objaviť zdravé spôsoby, ako sa so stresom vysporiadať. Tu sú niektoré veci, vďaka ktorým sa môžete vyhýbať stresu, alebo ho aspoň zmierniť:
- Konzumácia zdravých jedál
- Aktivita (aspoň 30 minút denne)
- Relaxačné cvičenia
- Dostatok spánku
Pokúste sa zistiť, čo je príčinou vášho stresu. Niektoré zo stresových faktorov sa dajú odstrániť. Napríklad, pokiaľ je pre vás stresujúca jazda autom do práce, choďte radšej autobusom alebo vlakom. Namiesto sledovania premávky si môžete čítať knihu alebo počúvať hudbu. Niektoré faktory sa odstrániť nedajú. V tom prípade najviac pomáha organizácia. Nenechávajte si nič na poslednú chvíľu, pomôže vám to cítiť sa pod kontrolou.
Ako sa migréna lieči?
Na migrénu neexistuje jeden liek. S pomocou doktora sa však môžete naučiť svoje migrény zvládať. Spoločne môžete nájsť cestu, ako symptómy migrény zmierniť, a takisto ako jej predchádzať. Váš liečebný plán môže zahŕňať niektoré z týchto metód:
Lieky. Existujú dva prístupy liečby migrény pomocou liekov: zastavenie vzniknutej migrény (tzv. urýchlená alebo akútna liečba) a prevencia. Mnoho ľudí s migrénou používa oba spôsoby liečby.
Akútna liečba. V niektorých prípadoch môžu od miernych bolesti pomôcť voľno predajné lieky ako aspirín, paracetamol alebo nesteroidné protizápalové lieky (NSAIDs), ako napr. ibuprofén. Ak tieto lieky neúčinkujú, doktor vám môže predpísať iné. Dva typy liečiv, ktoré doktori zvyčajne vyskúšajú, sú:
- Triptány, ktoré vyrovnávajú látky v mozgu. Príkladmi môžu byť sumatriptán (Imitrex®), rizatriptán (Maxalt®), zolmitriptán (Zomig®), almotriptán (Axert®), eletriptán (Relpax®), naratriptán (Amerge®) a frovatriptán (Frova®). Môžu byť vo forme tabletiek na prehltnutie, tabletiek, ktoré sa rozpustia na jazyku, nosového spreja alebo injekcie. Nemali by ste ich užívať, ak máte srdcovú chorobu alebo vysoký krvný tlak.
- Ergotové deriváty (ergotamín tartrát a dihydroergotamín), ktoré pracujú na rovnakom princípe ako triptány. Nemali by ste ich užívať, ak máte srdcovú chorobu alebo vysoký krvný tlak.
Väčšina akútnych liekov je najúčinnejšia, keď sa užije hneď pri objavení symptómov migrény. Vždy si pre prípad migrény noste tieto lieky so sebou. Ľuďom, ktorí trpia veľmi silnými migrénami, môže byť predpísaný aj silný „záchranný“ liek. Nie každý reaguje na lieky rovnako, preto by ste sa so svojim lekárom mali porozprávať o najvhodnejšej liečbe.
Prevencia . Niektoré lieky, ktoré sa užívajú denne, môžu pomôcť v prevencii proti návalom bolesti. Mnoho z týchto liekov bolo vyrobených na liečbu iných zdravotných problémov, napr. epilepsie alebo depresie. Môže sa jednať napr. o:
- Antidepresíva, napr. amitriptilín (Elavil®) alebo venlafaxín (Effexor®)
- Antikonvulzíva, napr. valproát sodný (Depakote®) alebo topiramát (Topamax®)
- Betablokátory, napr. propranolol (Inderal®) alebo timolol (Blocadren®)
- Blokátory kalciového kanálu, napr. verapamil
Tieto lieky nemusia úplne zabrániť vzniku migrény, ale aj tak dokážu veľmi pomôcť. Hormonálna terapia môže pomôcť ženám, ktorých migrény sú pravdepodobne spojené s menštruačným cyklom. Spýtajte sa svojho doktora na lieky na prevenciu, ak:
- Aj po užívaní liekov na zmiernenie symptómov nepociťujete zlepšenie
- Vám migrény zabraňujú chodiť do práce či na spoločenské udalosti, zúčastňovať sa na rodinných aktivitách a pod.
- Užívate lieky na zmiernenie bolesti viac ako 2x týždenne
Zmena životného štýlu. Dodržiavanie nasledujúcich vecí môže viesť k menšiemu počtu migrén:
- Vyhýbať sa alebo obmedzovať spúšťače
- Vstávať a chodiť spať v ten istý čas každý deň
- Konzumovať zdravé jedlá a nevynechávať jedlá
- Pravidelne vykonávať fyzickú aktivitu
- Obmedziť príjem alkoholu a kofeínu
- Naučiť sa spôsoby, ako zvládať stres
Alternatívne metódy. Niektorým ľuďom s migrénou pomáha biofeedback. Táto terapia zahŕňa učenie sa, ako monitorovať a kontrolovať odpovede ľudského tela na stres (napr. spomalenie srdcového tepu alebo uvoľnenie svalov). Zmierniť stres môžu aj iné metódy, napr. akupunktúra alebo relaxácia. V prípade, že si myslíte, že vaše migrény môžu byť spojené s depresiou alebo úzkosťou, zvážte poradenstvo. O všetkých typoch liečby sa porozprávajte so svojim doktorom.
Čo je lieková bolesť hlavy (bolesť z nadmerného užívania liekov)?
Ženy, ktoré užívajú lieky na akútne zmiernenie bolesti hlavy viac než 2-3x týždenne alebo viac než 10x mesačne môžu spustiť tzv. „rebound“. Keď liek prestane účinkovať, tak sa bolesť vráti a tá núti človeka vziať si ďalšiu tabletku. Toto nadmerné užívanie môže spôsobiť, že lieky prestanú proti bolesti účinkovať, a naopak začnú bolesti hlavy vyvolávať. Lieková bolesť hlavy sa môže vyvinúť z voľno predajných, aj z predpisových liekov. Môže sa objaviť z liekov na akúkoľvek bolesť. Ak ste sa v tomto nepríjemnom cykle zasekli, porozprávajte sa so svojim lekárom.
Som tehotná. Môžem liečiť svoju migrénu?
Niektoré typy liekov na migrény by sa počas tehotenstva nemali užívať, pretože môžu spôsobiť vrodené chyby a iné problémy. Do tejto kategórie patria aj voľno predajné lieky ako aspirín či ibuprofén. Ak vás migrény trápia počas tehotenstva, alebo tehotenstvo plánujete, porozprávajte sa so svojim lekárom. Ten vám pomôže navrhnúť liečbu, ktorá je bezpečná. Proti bolesti môže byť účinná aj domáca terapia, napr. robenie relaxačných cvičení alebo používanie studených obkladov. Dobrou správou je, že u väčšiny žien sa migrény výrazne zmierňujú alebo miznú asi od tretieho mesiaca tehotenstva.
Môžu lieky na migrénu ublížiť môjmu dieťaťu, keď dojčím?
Porozprávajte sa so svojim lekárom o tom, ktoré lieky na migrénu sú počas dojčenia bezpečné. Niektoré lieky sa môžu dostať do materského mlieka, a tak ohroziť vaše dieťa.
Ako môžem predchádzať migrénam?
Najlepším spôsobom je zistiť, čo vašu migrénu spúšťa, a následne tento spúšťač odstrániť alebo sa mu čo najviac vyhýbať. Keďže najčastejšie migrény vznikajú v období stresu, ideálne je nájsť zdravé spôsoby, ako stres zvládať. Porozprávajte sa so svojim lekárom o fitness programe alebo o hodinách relaxačných cvičení.
Navštívte svojho doktora aj v prípade, že potrebujete lieky na bolesť hlavy viac než 2x týždenne. Nadmerné užívanie totiž môže viesť k liekovej bolesti hlavy. Ak vám doktor predpísal lieky na migrénu, dodržiavajte presné dávkovanie. Spýtajte sa, ako dlho máte lieky užívať, a čo robiť v prípade, že ste dávku vynechali. Ak vám ani dané množstvo liekov nepomáha, porozprávajte sa so svojim lekárom.
Čo mám robiť, keď som dostala migrénu?
Dohodnite sa so svojim doktorom na pláne, ako zvládať migrény. Môžu vám pomôcť rôzne domáce metódy. Keď pocítite symptómy migrény, tak:
- Ak beriete lieky na migrénu, ihneď ich užite.
- Ak počas migrény nemávate nevoľnosti, pite veľa tekutín.
- Môžete si ľahnúť a oddychovať v tmavej, tichej miestnosti.
Niektorým ľuďom pomáha aj:
- Studený obklad na hlavu.
- Trenie alebo vyvíjanie tlaku na miesto, ktoré vás bolí.
- Masáž alebo iné relaxačné cvičenia.